Bezpartyjni idą do Sejmu jako… partia!

Nie mamy wyjścia. Jeśli chcemy brać udział w życiu politycznym i jednocześnie zagwarantować sobie ochronę nazwy, pod którą działamy od lat, musimy startować jako partia – powiedział Tymoteusz Myrda na konferencji przed Sejmem, informując o zarejestrowaniu partii Bezpartyjni Samorządowcy Łączy nas Polska.
Samorządowcy zrzeszeni w stowarzyszeniu Bezpartyjni Samorządowcy na konferencji prasowej przed Sejmem przekazali informację, że do wyborów parlamentarnych wystartują jako… partia.

System wymusza na nas założenie partiipowiedziała Urszula Krawczyk, prezes fundacji Akademia Kobiet Skutecznych, członkini Bezpartyjnych Samorządowców. – Partie zabetonowały całe środowisko. My, jako stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy, uzyskaliśmy w wyborach w 2018 roku ponad milion głosów, ale by startować w wyborach do Parlamentu zmuszeni jesteśmy do założenia partii – dodała.

Bezpartyjni Samorządowcy Łączy nas Polska

Tymoteusz Myrda, przewodniczący powołanej partii podkreślił, że system wyborczy w Polsce ma sporo wad. Do startu w wyborach parlamentarnych należy zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii wystarczy… 20 podpisów.

Startujemy jako partia polityczna. Brzmi to odrobinę kuriozalnie, ale do tego zmusza nas systempowiedział Myrda. – 98% Polek i Polaków nie jest członkami partii politycznej. System stworzony jest tak, że utrudnia to im możliwość startu w wyborach parlamentarnych. Należy zadać sobie pytanie, czy w tej formie jest to demokratyczne – dodał.

Myrda podał dwa podstawowe argumenty za powołaniem partii: po pierwsze, start jako stowarzyszenie jest praktycznie niemożliwy, a po drugie: tylko partie otrzymują subwencję przy przekroczeniu w wyborach progu minimum 3 procent głosów.

Konwencja programowa

Samorządowcy zaprosili także na Konwencję Programową, która odbędzie się 15 lipca w Szeligach pod Warszawą.

Pokażemy program przygotowany przez samorządowców i ekspertów. Pracowaliśmy nad nim bez ustanku od pół roku, ale zawiera on sprawdzone rozwiązania z 10 lat działań na rzecz naszych lokalnych społeczności w całej Polscepowiedział Grzegorz Wysocki, wiceburmistrz warszawskiej dzielnicy Ochota z Bezpartyjnych Samorządowców. Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy działa od ponad 10 lat. Jego członkami są samorządowcy z całej Polski. W wyborach samorządowych w 2018 roku osiągnęli wynik ponad 5 proc. poparcia w skali kraju.

Kontakt z nami
SEKRETARIAT
+48 607 061 185
media@bezpartyjnisamorzadowcy.pl

 

© 2024 KW Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy”