Święto Samorządu Terytorialnego [APEL]

Reforma samorządowa to najskuteczniejsza reforma przeprowadzona dotychczas w wolnej Polsce. Silna Polska to silne samorządy. Ideą silnych samorządów jest demokracja i niezależność w podejmowaniu działań na rzecz naszych lokalnych wspólnot – gmin, powiatów, miast i regionów. To my, samorządowcy mamy większą niż władza centralna świadomość czego oczekują mieszkańcy.

Od lat rząd podejmuje decyzje przeciwstawne idei samorządności, które zmierzają do centralizacji państwa. Samorządom odbierane są kompetencje, jesteśmy przyduszani finansowo. Samorządy potrzebują stałych i ustawowo zagwarantowanych źródeł dochodu, do których dostępu blokuje nam państwo. Współpraca między rządem i samorządami musi polegać na wzajemnym słuchaniu się i uznawaniu swoich racji. Tymczasem efektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z lat 2019-2022, zmniejszających obciążenia podatkowe obywateli, jest poważny ubytek bieżących dochodów własnych JST z tytułu udziału w podatku PIT. Miał być nowy „Polski Ład”, a wyszedł duży nieład w naszych budżetach, w których każda złotówka jest ważna i każda złotówka wydawana jest z dużą precyzją.

Jako Bezpartyjni Samorządowcy działając dla mieszkańców naszych lokalnych wspólnot z ogromną troską patrzymy na przyszłość polskiego samorządu. Nie może być tak, że nie wiemy jak będą wyglądały nasze dochody za rok, za dwa czy za trzy lata. Nie może być tak, że niektórym samorządom zabraknie pieniędzy w listopadzie czy październiku i nie zmienią tego rozdawane na tekturowych czekach obietnice środków na inwestycje. Nas nie interesuje niepewność i łaska rządu. Nas interesują rozwiązania systemowe dotyczące wszystkich samorządów terytorialnych. Widząc w jakim kierunku zmierzamy, opracowaliśmy wraz z naszymi ekspertami rozwiązanie tej sytuacji. Wyliczyliśmy, że 8,51% dochodów z podatku VAT pokryje to, co zostało zabrane samorządom w ciągu ostatnich lat w wyniku Polskiego Ładu czy zmian w PIT. Nasza propozycja nie posiada barw politycznych, nasza propozycja uwalnia samorząd od proszenia się u lokalnych posłów czy ministrów o należne nam środki. Nasza propozycja to uczciwy i sprawiedliwy podział podatków pomiędzy budżet centralny a budżety lokalne.

Zwracamy się do Państwa z apelem o poparcie naszej inicjatywy, która jest przygotowana z myślą o wspólnocie samorządowej i jest naszym wspólnym głosem, który kierujemy do Rządu RP o konieczne podjęcie systemowych rozwiązań i zapewnienie finansowania samorządów. Z okazji Święta Samorządu Terytorialnego przyjmijcie również od nas życzenia wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów.

Liderzy Bezpartyjnych Samorządowców

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Robert Raczyński, Prezydent Miasta Lubin

Kontakt z nami
SEKRETARIAT
+48 607 061 185
media@bezpartyjnisamorzadowcy.pl

 

© 2024 KW Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy”