Uleczyć chorą psychiatrię dziecięcą

O kryzysie w psychiatrii dziecięcej mówi się od dawna. Stwierdzenie: „jest źle” nie oddaje zupełnie skali problemu. Dane są zatrważające i nie będzie najmniejszą przesadą powiedzenie, że od dłuższego już czasu mamy pogłębiającą się zapaść psychiatrii dzieci i młodzieży.

Pomysłów na wyjście z tej przepaści było wiele, żaden jednak nie okazał się skuteczny. Bezpartyjni Samorządowcy mają propozycję w jaki sposób sprawić, by „leczenie chorej psychiatrii” odniosło skutek. Sprawdzili to już w lubuskim.

Pozostawieni sami sobie

Zabiegani rodzice, rosnące wymagania w szkole, wszechobecna presja – młody człowiek nie radzi sobie z narastającym stresem, pomimo mamy i taty dbających o najnowsze smartfony i ciuchy z górnej półki, jest pozostawiony sam sobie. Jego wielkie życiowe problemy bywają lekceważone przez dorosłych, którzy wychodzą z założenia, że „musi się uczyć, musi sobie radzić, przecież nigdy nikomu nie było i nie jest lekko”…
Niestety, pomimo sporego postępu w społecznej świadomości, wciąż zbyt wiele osób bagatelizuje zdrowie psychiczne, które przecież jest równie ważne jak dbanie o tężyznę fizyczną czy zdrowe odżywianie.

Przerażające dane

Zaburzenia i choroby psychiczne bywają śmiertelne i wszyscy dorośli muszą w końcu to sobie uświadomić, bo dane, które przedstawiła Komenda Główna Policji są przerażające. Wynika z nich, że w 2022 roku codziennie aż sześć młodych osób (w wieku do 18 lat), próbowało popełnić samobójstwo – 2 tys. 031 osób, 150 z tej liczby odebrało sobie życie.
Z roku na rok te liczby rosną, a dostępność do lekarzy psychiatrów jest coraz trudniejsza. Wielokrotnie mówiło się już o tym, że mamy potrzebę pilnych zmian w tym zakresie, że dzieci i młodzież muszą mieć zapewniony szybki dostęp do psychiatrów, psychologów i terapii. Na tym jednak wciąż się kończy – na prześciganiu się w pomysłach, które szybko trafiają na przysłowiową półkę, bo rozwiązanie problemu łatwe nie jest.

Wyleczyć chorą psychiatrię

Nadzieją dla najmłodszego pokolenia i całych rodzin, które pozostawione same sobie walczą o życie każdego dnia odliczając tygodnie albo miesiące do zbawiennej wizyty u psychiatry, jest wprowadzony już w lubuskim program Bezpartyjnych Samorządowców. Wzorem województwa Lubuskiego, BS chcą wprowadzić system dopłat dla lekarzy, którzy zdecydują się na tą trudną, wymagającą specjalizację.

– Plan zakłada także system dotacji, grantów, konkursów dla psychologów i psychoterapeutów, ponieważ to oni muszą mieć narzędzia, to oni zajmują się prewencją, profilaktyką i pracą z młodzieżą. To oni też znają system oświaty i ochrony zdrowia na poziomie samorządowym – to tam mają się odbywać te konkursy, gdzie jesteśmy blisko ludzi – mówi lekarz Jakub Szczepański z Bezpartyjnych Samorządowców (zachęcamy do odsłuchania wywiadu) i podkreśla, że poprawa psychiatrii dzieci i młodzieży to bardzo ważny punkt w programie BS.

Mamy nadzieję, że ten plan, zupełnie inny niż wszystkie, które do tej pory pojawiały się i znikały, w perspektywie kilku lat pozwoli wprowadzić realne zmiany w systemie opieki psychiatrycznej najmłodszych, bo dzieci potrzebują naszej pomocy.

Numery telefonów pod którymi można uzyskać pomoc w kryzysie psychicznym:

1.Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 12 00 02 (czynny całą dobę)
2.Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny cały tydzień, 12:00-2:00)
3.Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222 (czynny całą dobę)
4.Fundacja ITAKA — Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi też: 800 080 222 — Całodobową, bezpłatną infolinię dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli

Kontakt z nami
SEKRETARIAT
+48 607 061 185
media@bezpartyjnisamorzadowcy.pl

 

© 2024 KW Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy”