Skąd się wzięliśmy
Bezpartyjni Samorządowcy to ruch społeczny, który powstał przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Część działaczy stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ) sprzeciwiła się wówczas zawarciu przez jego prezesa – Rafała Dutkiewicza – porozumienia z Platformą Obywatelską i powołała nowy komitet. Prezydenci miast: Robert Raczyński (Lubin), Piotr Roman (Bolesławiec) oraz kilkunastu innych samorządowców, pozostając wierni idei bezpartyjności, wystartowali samodzielnie w wyborach do sejmiku wojewódzkiego i odnieśli sukces. Zdobywając wówczas cztery mandaty, Bezpartyjni Samorządowcy stali się nową siłą w polityce regionalnej.
Nie tylko Dolny Śląsk
Jednym z wojewódzkich radnych z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców został Paweł Kukiz, który w 2015 roku wystartował w wyborach na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk i wsparciu osób z całego kraju osiągnął znakomity wynik – ponad 20% głosów. Sukces radnego Bezpartyjnych dał nam podstawy do budowania struktur w całym kraju.
W 2018 roku Bezpartyjni Samorządowcy, wzmocnieni współpracą z Dolnośląskim Ruchem Samorządowym, któremu przewodniczył marszałek Cezary Przybylski, wystartowali w wyborach samorządowych jako komitet ogólnopolski. Pod wspólnym szyldem zgromadziliśmy samorządowców z różnych regionów kraju, m.in. dolnośląskich Bezpartyjnych Samorządowców, Mazowiecką Wspólnotę Samorządową, Bezpartyjnych Pomorze Zachodnie i Lepsze Lubuskie.
Czwarta siła w Polsce
W wyniku wyborów samorządowych Bezpartyjni Samorządowcy stali się czwartą siłą w Polsce. Chociaż nie udało nam się wystawić list we wszystkich okręgach, uzyskaliśmy wynik 5,3% w skali kraju. Wprowadziliśmy do wojewódzkich sejmików 15 radnych. Na Dolnym Śląsku marszałkiem ponownie został lider Bezpartyjnych Cezary Przybylski. Z kolei w Zielonej Górze prezydentem miasta został Janusz Kubicki, w Bolesławcu – Piotr Roman, a w Szczecinie – Piotr Krzystek. W Zachodniopomorskim stanowisko przewodniczącej sejmiku objęła Maria Ilnicka-Mądry. Konrad Rytel, wywodzący się z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, zasiada natomiast w mazowieckim sejmiku.
Ostatecznie na ścianie zachodniej poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców wyniosło: 15% Dolny Śląsk, 13,7% Zachodniopomorskie, 13,2% Lubuskie.
Historia Bezpartyjnych
Powstanie ruchu społecznego
Bezpartyjni Samorządowcy to ruch społeczny, który powstał przed wyborami samorządowymi w 2014 roku.
Wybory samorządowe
Zdobywając wówczas cztery mandaty, Bezpartyjni Samorządowcy stali się nową siłą w polityce regionalnej.
Z sejmiku na Prezydenta RP
Jednym z wojewódzkich radnych z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców został Paweł Kukiz, który w 2015 roku wystartował w wyborach na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Komitet ogólnopolski
W 2018 roku Bezpartyjni Samorządowcy, wzmocnieni współpracą z Dolnośląskim Ruchem Samorządowym, któremu przewodniczył marszałek Cezary Przybylski, wystartowali w wyborach samorządowych jako komitet ogólnopolski.
Czwarta siła w Polsce
W wyniku wyborów samorządowych Bezpartyjni Samorządowcy stali się czwartą siłą w Polsce. Chociaż nie udało nam się wystawić list we wszystkich okręgach, uzyskaliśmy wynik 5,3% w skali kraju. Wprowadziliśmy do wojewódzkich sejmików 15 radnych. Na Dolnym Śląsku marszałkiem ponownie został lider Bezpartyjnych Cezary Przybylski.
Powstanie Ogólnopolskiej Federacji
W 2020 roku Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy połączyło siły z innymi bezpartyjnymi organizacjami z Polski. W efekcie wspólnie utworzyliśmy Ogólnopolską Federację Bezpartyjni i Samorządowcy. Na czele Zarządu Federacji stanął prezydent Lubina Robert Raczyński.
Start w wyborach parlamentarnych
Bezpartyjni Samorządowcy ogłaszają start w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Wystawią m.in. kandydatów we wszystkich 100 okręgach wyborczych do Senatu RP
Poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców
W wyborach samorządowych 2018 na ścianie zachodniej
poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców wyniosło:
15% Dolny Śląsk, 13,7% Zachodniopomorskie, 13,2% Lubuskie