Stanowisko BS ws. sytuacji na granicy

W związku z sytuacją na wschodniej granicy państwa, Bezpartyjni i Samorządowcy wyrażają solidarność z mieszkańcami obszarów przygranicznych oraz reprezentującymi ich samorządami.

Rozumiemy niepokoje i lęki, jakie wiążą się z zagrożeniem polskiej granicy pierwszym od czterdziestu lat, kiedy to w okresie wielkiej, dziesięciomilionowej Solidarności stały tam gotowe do interwencji wojska.


Zwracamy się do władz państwowych o skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom pasa przygranicznego oraz zrekompensowanie działającym tam przedsiębiorcom strat, które bez własnej winy ponoszą z powodu nadzwyczajnej sytuacji.


Pamiętamy, że samorząd zgodnie z Konstytucją tworzą wszyscy mieszkańcy danej wspólnoty. Pojęcie samorządności wiąże się nierozerwalnie ze wspólnotą, a w polskich warunkach wyrasta z historycznego doświadczenia solidarności, zarówno pisanej przez duże jak małe “s”. Jesteśmy przekonani, że poważna sytuacja stanowi okazję, żeby aktualność tych wartości potwierdzić. Mieszkańców Podlasia i Województwa Lubelskiego zapewniamy dziś: nie jesteście sami.

Podobne wpisy