R. Raczyński: Polska potrzebuje skutecznych samorządowców [FILM]

W sobotę, 8 października br. w Warszawie odbyła się Konwencja Programowa Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej i Bezpartyjnych Samorządowców.

Podczas konwencji przemawiał także Robert Raczyński−prezydent Lubina, lider Bezpartyjnych Samorządowców, a od grudnia 2020 r. przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji Bezpartyjni i Samorządowcy.

Swoje przemówienie zaczął od podkreślenia, że ruchy bezpartyjne są ruchami obywatelskimi. Głównym problemem poruszonym w wystąpieniu prezydenta Lubina było zamknięcie władzy na problemy lokalne.

Szereg partii się nazywa „postępowymi”, „sprawiedliwymi”, a w rzeczywistości obserwujemy od wielu lat, że te partie się zamykają na problemy lokalne. – mówił Raczyński.

Prezydent Raczyński chwalił Mazowiecką Wspólnotę Samorządową za bardzo dobre przygotowanie konwencji i determinację w działaniu każdego dnia. Wspominał też pierwsze lata RP w UE, kiedy po przystąpieniu do wspólnoty, pierwsze środki unijne były „dziwnie dzielone”. Ich zasadniczym celem miał być zrównoważony rozwój województw, pomoc tam gdzie ludzie są bezradni, i tym samym zachęta, żeby dalej zostali w kraju, jednak decyzje związane z ów pieniędzmi koncentrowały się wokół stolicy i zapadały bez konsultacji.

Zaczęliśmy się spotykać żeby zobaczyć czy jest szansa żeby coś zmienić, czy jest szansa, że zostaniemy dopuszczeni; ludzie „prości”, radni, burmistrzowie do rozmów o przyszłej Polsce, bo stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem i szansą. I nas nie słuchano, mimo, że jeździliśmy na różne spotkania. Ministrowie, premierzy przedstawiali własne programy, nie nasze. – wspomina czasy po wejściu do Unii Europejskiej prezydent Lubina.

Przywołane zachowanie było bodźcem do wystartowania samorządowców w wyborach
w 2010 roku, które przyniosły im rozgłos i gdzie−jak wyraził się Raczyński − zaistnieli.

Sejmik tak naprawdę odpowiada za modernizację i rozwój regionów. I nam się udało. Okazało się ze jeśli się dobrze zorganizujemy, jeśli przekonamy ludzi w terenie, to oni uwierzą w nasale żeby uwierzyli w nas najpierw musimy uwierzyć w siebie– mówił.

Sukces udało się powtórzyć także w 2014 roku i od ośmiu lat samorządowcy współrządzą Dolnym Śląskiem. Receptą na pomyślność w rządzeniu jest według prezydenta Raczyńskiego walka o swoje idee, odważna rozmowa i negocjacje, ale też silna wiara w to, że Polska potrzebuje skutecznych samorządowców. Prezes Ogólnopolskiej Federacji Bezpartyjni i Samorządowcy wspominał także czas wspólnych rządów: samorządowców z różnymi partiami politycznymi, m.in. z PO, PiS i to, że ta współpraca często „cywilizowała” te partie. Podkreślił na koniec, że problemów nie da się rozwiązywać jedynie z Warszawy – trzeba działać także, a może przede wszystkim z mniejszych miast, z różnych powiatów.

Naprawdę jest możliwe to, żeby wejść do władzy i ją zmieniać. – zakończył wystąpienie prezydent Robert Raczyński, lider Ogólnopolskiej Federacji Bezpartyjnych i Samorządowców.

Podobne wpisy