Przywróćmy legalność zgromadzeń

Bezpartyjni i Samorządowcy domagają się jak najszybszego zniesienia zakazu zgromadzeń spontanicznych, którego wprowadzenie spowodowane było rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W sytuacji znaczącego spadku zachorowań na COVID-19 oraz rozwijającej się akcji szczepień utrzymywanie tej restrykcji nie znajduje już żadnego uzasadnienia względami sanitarno-epidemiologicznymi. Zgromadzenia spontaniczne nie niosą już za sobą żadnych medycznych zagrożeń.

Zniesienie innych zakazów, otwarcie siłowni i kin, zgoda na rozgrywanie meczów piłkarskich z udziałem publiczności czynią niezrozumiałym utrzymywanie tej regulacji, ograniczającej zawarte w Konstytucji prawo obywateli do publicznego manifestowania swoich przekonań.

Polski samorząd, który według obowiązującej Konstytucji tworzą wszyscy mieszkańcy danej miejscowości czuje się zobowiązany upomnieć się o demokratyczne zasady.Zabranianie zgromadzeń spontanicznych w sytuacji, gdy sama władza z własnym udziałem organizuje rozmaite uroczystości i obchody zagraża konstytucyjnej zasadzie równości obywateli wobec prawa. Rodzi też pytanie o polityczne intencje zachowania rządzących.

Obywatele, którzy z godną podziwu cierpliwością znosili niezbędne dla zdrowia publicznego zakazy, wprowadzane w trakcie kolejnych fal pandemii, w momencie gdy sytuacja sanitarno-epidemiologczna kraju poprawia się w znaczącym stopniu, mają prawo do zbiorowego wyrażania swoich przekonań, od którego zmuszeni byli się powstrzymywać, szanując wprowadzane dla bezpieczeństwa zdrowotnego nas wszystkich restrykcje. Teraz podobne zakazy tracą rację bytu a ich sztuczne utrzymywanie naraża władzę centralną na zarzut stosowania różnych miar dla zgromadzeń przez nią organizowanych oraz wynikających ze spontanicznej aktywności obywateli. Prawo musi być równe dla wszystkich. Polscy samorządowcy czują się zobowiązani strzec tej konstytucyjnej zasady.

Ogólnopolska Federacja Bezpartyjni i Samorządowcy

Podobne wpisy