Podsumowanie Konferencji Bezpartyjnych i Samorządowców

Integracja środowisk samorządowych w skali całego kraju trwa od kilku lat. Po udanej kampanii samorządowej w 2018 roku Bezpartyjni i Samorządowcy założyli w grudniu 2020 roku Federację i po okresie organizacji rozpoczynają pracę, która ma na celu organizację ogólnopolskiego komitetu wyborczego, który ma wystartować w wyborach w 2023 roku. Konferencja, która odbyła się 4 marca w Warszawie, była pierwszą z szeregu zaplanowanych w tym roku. Do dyskusji (dwa panele), która była transmitowana na żywo w social mediach zaproszono:

– Prezydenta Lubina – Roberta Raczyńskiego

– Marszałka woj. dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego

– Byłą wójt gminy Oświęcim – Małgorzatę Grzywę

– Eksperta ds. ochrony zdrowia – Marka Wocha

– Doświadczonego samorządowca z woj. śląskiego – Janusza Krakowiana

– Wiceprezesa Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej – Grzegorza Wysockiego

– koordynatora krajowego BiS – Patryka Hałaczkiewicza, który prowadził oba panele.

Bezpartyjni dali jasny sygnał, że warto rozpocząć współpracę między regionami w celu budowy silnego, bezpartyjnego, niezależnego, ogólnopolskiego stowarzyszenia, dlatego powstała Ogólnopolska Federacja Bezpartyjnych i Samorządowców, skupiona wokół wyzwań związanych z samorządem w XXI wieku. Dla większości uczestników bezpartyjny oznacza niezależny, czyli szefem nie jest lider partii, tylko wszyscy mieszkańcy i ich dobro stawiane jest zawsze na pierwszym miejscu. Ponadto paneliście podkreślali:

Prezydent Raczyński: ,,Warto dołączyć do Bezpartyjnych i Samorządowców. U nas można działać od razu, realnie w terenie zmieniać swoje małe ojczyzny“.

Małgorzata Grzywa: ,,Większość Polaków jest bez legitymacji partyjnej. Łączą nas wspólne cele, które możemy realizować lokalnie“.

Grzegorz Wysocki: ,,Większość doświadczonych osób działających na szczeblu samorządowym kiedyś startowała z komitetu partyjnego lub była w partii. Sam zobaczyłem jak to wygląda i wolę swoją energię wykorzystać dla projektu bez partyjnego loga“.

Janusz Krakowian: ,,System wyborczy w Polsce jest tak skonstruowany, że tylko do rady gminy realnie można startować niezależnie. Do powiatu czy sejmiku województwa już w zasadzie nie, trzeba się łączyć“.

Marek Woch: ,,Jest wiele tematów, które należy usprawnić m.in. służba zdrowia. Nikt nie może być pozbawiony dostępu do publicznej ochrony zdrowia,  Wiemy jak zlikwidować kolejki do lekarzy, wprowadzając informatyczny system z dostępem do służby zdrowia. Dzięki niemu, bez pośrednictwa NFZ, pacjenci zyskają łatwy i szybki podgląd swoich danych, co umożliwi koordynację ich leczenia. Skróci to czas oczekiwania na badania oraz wizytę u specjalisty “.

Cezary Przybylski: ,,Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy przy projekcie Bezpartyjnych i Samorządowców. Mamy spore doświadczenie i jesteśmy pracowici“.

Podziękowania dla Roberta Zalikhova – koordynatora konferencji.

Podobne wpisy