M. Kuszyński: Rozbudowa struktur BS w woj. kujawsko-pomorskim [wywiad BS]

Regionalni liderzy BS – zapraszam na cykl wywiadów z przedstawicielami Bezpartyjnych Samorządowców w terenie, regionalnymi liderami. Marek Kuszyński – okręg wyborczy nr 5 – Toruń.

Redakcja: Został Pan Koordynatorem struktur BS w okręgu wyborczym nr 5 (Toruń) do Sejmu RP w woj. kujawsko-pomorskim. Proszę najpierw przedstawić swoją osobę w kilku zdaniach (wykształcenie, doświadczenie zawodowe/samorządowe, aktywność społeczna i inne ważne kwestie).

Marek Kuszyński: Mam 44 lata i od urodzenia jestem związany z Kujawami. W 2002 roku ukończyłem Ochronę Środowiska na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dodatkowo ukończyłem również na UMK dwa kierunki studiów podyplomowych – administrację publiczną oraz gospodarowanie nieruchomościami. W latach 2014-2018 byłem radnym Rady Miejskiej Ciechocinka, gdzie pracowałem w trzech komisjach stałych a w Komisji Komunalnej i Porządku Publicznego pełniłem funkcję przewodniczącego. Na początku swojej drogi zawodowej pracowałem w Urzędzie Miejskim w Ciechocinku, a następnie w Biurze Obrotu Nieruchomościami w Ciechocinku. Obecnie pracuję w Uzdrowisku Ciechocinek S.A. jako inspektor w biurze administracji.

Redakcja: Teraz proszę scharakteryzować swoje województwo. Czym się wyróżnia na tle innych? Jakie są jego mocne i słabe strony?

Marek Kuszyński: Województwo kujawsko-pomorskie położone jest w północno centralnej części Polski. Biorąc pod uwagę podział administracyjny województwa, charakterystyczny jest fakt, że posiada ono dwie stolice Bydgoszcz i Toruń. To ewenement na skalę Polski. W Bydgoszczy znajduje się siedziba wojewody oraz większość urzędów administracji państwowej, natomiast siedziba sejmiku województwa, marszałka i zarządu województwa oraz organów administracji samorządowej znajduje się w Toruniu. Obecnie województwo kujawsko-pomorskie zamieszkuje nieco ponad 2 mln mieszkańców ale liczba ta z roku na rok się zmniejsza. Województwo kujawsko-pomorskie niestety się wyludnia i należy się zastanowić, co zrobić aby ten negatywny trend zatrzymać, a najlepiej go odwrócić. Jeśli chodzi o mocne strony tego regionu to śmiało można powiedzieć, iż jest to województwo ze sporym potencjałem. Nasze specjalności to żywność i lecznictwo uzdrowiskowe. Jesteśmy potentatem w produkcji żywności, przodujemy w zbiorach warzyw, w hodowli bydła i trzody chlewnej. Natomiast lecznictwo uzdrowiskowe w województwie kujawsko-pomorskim oferują takie miasta jak Inowrocław, Wieniec-Zdrój oraz moje rodzinne miasto Ciechocinek. Znajdujące się tu liczne zakłady lecznictwa uzdrowiskowego oferują szeroki wachlarz specjalistycznych usług medycznych dla osób wymagających leczenia bądź rehabilitacji.

Redakcja: Dlaczego podjął się Pan roli Koordynatora BS w okręgu wyborczym nr 5 do Sejmu RP w woj. kujawsko-pomorskim? Co może Pan wnieść do organizacji?


Marek Kuszyński: Bezpartyjni Samorządowcy to ruch polityczny, który początkowo swoim zasięgiem obejmował jedynie województwo dolnośląskie. Z czasem działalność Bezpartyjnych Samorządowców rozszerzała się na inne województwa. Ta dynamicznie rozwijająca się organizacja ma ogromny potencjał, który jak pokazuje Dolny Śląsk zarządzany na szczeblu wojewódzkim przez Bezpartyjnych Samorządowców, jeśli jest tylko dobrze wykorzystany, może przynieść wiele dobrego dla regionu i mieszkańców tam zamieszkujących. Wzorując się na działalności Bezpartyjnych Samorządowców z Dolnego Śląska chciałbym, aby podobna działalność na rzecz rozwoju naszego regionu mogła być prowadzona przez kompetentne osoby, które zechcą się zaangażować w działalność i przyłączyć do Bezpartyjnych Samorządowców również w województwie kujawsko-pomorskim. Dlatego już dziś zachęcam do współpracy wszystkie zainteresowane osoby. Ze swojej strony mogę zadeklarować współpracę, otwartość na dialog oraz zaangażowanie w okręgu wyborczym nr 5 obejmującym m.in. takie duże miasta jak Toruń, Włocławek oraz Grudziądz.
 

Redakcja: Zatem wciąż trwają poszukiwania Koordynatora BS w okręgu wyborczym nr 4 (Bydgoszcz) do Sejmu RP w woj. kujawsko-pomorskim? Czy łatwo znaleźć taką osobę?

Marek Kuszyński: Poszukiwania Koordynatora Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu obejmującym Bydgoszcz są obecnie na etapie prowadzenia rozmów w tej kwestii z kilkoma osobami. To odpowiedzialna funkcja wymagająca zaangażowania i poświęcenia. Nie każdy jest w stanie sprostać tym wymaganiom. Zależy nam jednak na znalezieniu najlepszych i najbardziej nadających się do prowadzenia tego typu działalności osób, a to wymaga czasu. Myślę jednak, że już wkrótce będzie również Koordynator Bezpartyjnych Samorządowców na tę część województwa kujawsko-pomorskiego.


Redakcja:  Jakie działania będą podejmowane wkrótce przez strukturę BS woj. kujawsko-pomorskim , którą Pan kieruje, aby zainteresować mieszkańców działalnością BS i zachęcić ich do współpracy w formie pośredniej lub bezpośredniej?

Marek Kuszyński: W najbliższym czasie przede wszystkim chcielibyśmy się skupić na dalszej rozbudowie struktur Bezpartyjnych Samorządowców w naszym województwie. Pomocne w tym mogą być różnego rodzaju akcje podejmowane przez działaczy Bezpartyjnych Samorządowców na szczeblu krajowym. Ostatnio na przykład została zainicjowana akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce. Jako koordynator tej akcji na województwo kujawsko-pomorskie serdecznie zapraszam wszystkie zainteresowane osoby do pomocy w zbiórce podpisów poparcia dla tej inicjatywy. Ze szczegółami tego projektu można się zapoznać na stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Mam nadzieję, że tego typu działania pomogą zainteresować mieszkańców naszą działalnością i zachęcić ich do współpracy z nami.

Redakcja: Jakie są cele krótkoterminowe i długoterminowe Pana jako lidera regionalnego?

Marek Kuszyński: Celem długoterminowym będzie dalsza rozbudowa struktur Bezpartyjnych Samorządowców w województwie kujawsko-pomorskim. Struktury to bardzo ważny element w działalności politycznej. Natomiast na cele krótkoterminowe będą się składały różnego rodzaju akcje podejmowane przez Bezpartyjnych Samorządowców, jak na przykład wspomniana już przeze mnie akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce, oraz inne tego typu inicjatywy.

Redakcja:  Ostatnie sondaże ogólnopolskie opublikowane w Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej oraz na portalu onet.pl pokazują dynamiczny wzrost notowań dla Bezpartyjnych Samorządowców. Z czego to wynika i dlaczego według Pana warto przystąpić do Bezpartyjnych Samorządowców?

Marek Kuszyński: Ostatnie sondaże są rzeczywiście bardzo dobre dla Bezpartyjnych Samorządowców, co mnie zupełnie nie dziwi. Moim zdaniem dynamiczny wzrost poparcia dla naszej organizacji wynika ze skuteczności działania Bezpartyjnych Samorządowców, jaką niewątpliwie możemy się pochwalić, szczególnie na Dolnym Śląsku. Ludzie to dostrzegają, stąd zaufanie, którym nas obdarzają. To tylko jeden z wielu powodów dla których warto przyłączyć się do Bezpartyjnych Samorządowców.

Redakcja: W jaki sposób osoby chętne do działania z woj. kujawsko-pomorskiego mogą się z Panem skontaktować?

Marek Kuszyński: Podaję swój e-mail: m.kuszynski@wp.pl i zachęcam do kontaktu i wspólnej rozbudowy struktury BS w woj. kujawsko-pomorskim.

Redakcja: Dziękuję za rozmowę. Życzę wielu sukcesów w działalności regionalnej i efektywnej rozbudowy struktury BS w woj. kujawsko-pomorskim.

Marek Kuszyński: Dziękuję. Sporo pracy mnie czeka, ale wierzę, że warto!

Podobne wpisy