K.Rytel: Jesteśmy Wspólnotą i pokażemy to podczas konwencji 8 października br.

Prezentujemy wywiad z Prezesem Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej Konradem Rytlem, radnym sejmiku woj. mazowieckiego dot. Konwencji Programowej MWS.

Panie Prezesie, 8 października o godz. 11:30 planowana jest Konwencja Programowa MWS. Czy to dobry moment na takie wydarzenie?

Konrad Rytel: Bardzo  dobry moment. Musimy jasno pokazać, zarówno członkom naszego stowarzyszenia jak i osobom, które się przyglądają, które się jeszcze wahają, że mamy ciekawe pomysły na kierunki rozwoju dla woj. mazowieckiego oraz całej Polski dot. m.in.: energetyki, infrastruktury, bezpieczeństwa i itd. Ponadto jesteśmy mocno zdeterminowani żeby to realizować.

Jaki jest cel tej konwencji?

KR: Zadeklarowaliśmy to już w 2021 r. podczas Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego MWS. Przede wszystkim chcemy zaprezentować nowe propozycje programowe oraz dać jasny sygnał wszystkim, że zaczynamy przygotowania do wyborów samorządowych. Chcemy uzyskać bardzo dobry wynik w wyborach samorządowych, które mają się odbyć za około 1,5 roku (prawdopodobnie kwiecień 2024 r.) w: gminach, powiatach i województwie. Widzę ten zapał i determinację wśród osób, które przygotowują konwencję. Wielkie słowa uznania dla całego tego zespołu. Wiceprezes MWS Mariusz Ambroziak, który odbywa setki spotkań i rozmów, żeby konwencja miała odpowiedni wysoki poziom merytoryczny i wizualny. Z tego co wiem organizatorzy szykują pewne niespodzianki, które zostaną zaprezentowane właśnie 8 października w Warszawie podczas konwencji.

Kto procował nad propozycjami programowymi?

KR: Chcę podziękować Arturowi Borkowskiemu (burmistrz Serocka, wiceprezes MWS) za to, że podjął się tego wyzwania i stanął na czele Rady Programowej MWS na początku tego roku. Jest to ciało doradcze MWS, w skład, którego wchodzą niezależni eksperci z różnych dziedzin oraz samorządowcy. Zespół odbył spotkania w marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu oraz sierpniu br. Przepracowali ten czas bardzo intensywnie i solidnie. Dlatego są tego rezultaty w postaci propozycji programowych. Chcemy być dobrze przygotowani do wyborów samorządowych pod względem merytorycznym oraz logistycznym. Chcemy mieć ten komfort i np. zebrać deklarację startu od potencjalnych kandydatów na szczeblu powiatu czy województwa już w ciągu najbliższych miesięcy. Jest wielu chętnych by startować z naszej bezpartyjnej listy.

Czy pojawią się goście z poza terenu woj. mazowieckiego podczas Konwencji?

KR: Oczywiście! Zaproszenie przyjęli m.in. jedyny, bezpartyjny marszałek w Polsce, czyli Cezary Przybylski (woj. dolnośląskie) oraz lider Ogólnopolskiej Federacji Bezpartyjnych i Samorządowców Robert Raczyński – prezydent Lubina. Oni pokazali na terenie Dolnego Śląska jak można być skutecznym w działaniu i współrządzić dużym województwem więcej niż jedną kadencję. Wiem też, że nasi partnerzy z innych województw: łódzkiego, śląskiego, lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego również wezmą udział w październikowej Konwencji Programowej MWS. Swój udział w konwencji potwierdzili również znani politycy z różnych opcji, związani mocno z samorządem. Wszyscy dobrze rozumiemy, że silny i bezpartyjny samorząd to silna Polska, tak potrzebna w obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej.

Jest to dobra okazja do mobilizacji struktur MWS w terenie?

KR: Liczę na dobrą frekwencję podczas konwencji. Zaproszeni do udziału w konwencji są wszyscy, którym leży dobro woj. mazowieckiego. Jesteśmy Wspólnotą i pokażemy to podczas konwencji. To ważne w czasach różnych kryzysów. Chcemy dać wyraźny sygnał: zaczynamy przygotowania, mamy dobre pomysły, chodźcie z nami! Mazowiecka Wspólnota Samorządowa funkcjonuje od ponad 20 lat, a szyld Bezpartyjnych Samorządowców jest uznaną marką w całej Polsce. W ostatnich wyborach samorządowych osiągnęliśmy sukces. W nadchodzących wyborach samorządowych chcemy być jeszcze lepiej zorganizowani i uzyskać jeszcze lepszy wynik w woj. mazowieckim i w całej Polsce.

Jak można zarejestrować się do udziału w Konwencji Programowej MWS?

KR: Rejestracja jest prosta. Wchodzimy na stronę: https://mws.org.pl/konwencjaprogramowa2022 i wypełniamy odpowiednie rubryki. To zajmuje dosłownie chwilę!

Dziękuję za rozmowę i życzę udanej konwencji!

KR: Dziękuję i proszę wszystkich zainteresowanych o rozpowszechnienie informacji o konwencji i przybycie do Warszawy w dniu 8 października o godz. 11:30. Do zobaczenia!

Podobne wpisy