Bezpartyjni i Samorządowcy chcą rozmawiać o Polskim Ładzie

Ogólnopolska Federacja Bezpartyjni i Samorządowcy z dużą uwagą przyjmuje ogłoszony przez Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy o nazwie Polski Ład. Nie ulega wątpliwości, że zaproponowany program rządu będzie miał wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Federacja bacznie analizuje propozycje zwłaszcza w czterech dziedzinach. Są nimi: samorząd, służba zdrowia, przedsiębiorczość i wpływ zmian podatkowych na kondycję klasy średniej.

Zapowiedź wzrostu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł jest rozwiązaniem godnym poparcia. Jednak niejasny mechanizm rekompensaty dochodów własnych samorządów budzi duży niepokój. Bezpartyjni Samorządowcy jednoznacznie opowiadają się za systemową korektą udziału w podatkach zamiast zapowiadanej niejasnej, uznaniowej zmianie tych dochodów. Oczekujemy w tym zakresie od rządu konkretnych propozycji.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program na okres po pandemii. Jego jednym z fundamentów jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia (7 proc. PKB). Jest to propozycja godna poparcia. Partia rządząca zapowiada m.in. usprawnienie ścieżki wejścia do zawodu dla pielęgniarek w celu zahamowania spadku ich liczby (średnia wieku w tych zawodach wynosi dziś 50 lat). Warto zaznaczyć, że postulat zwiększenia liczby pielęgniarek i ratowników medycznych należy do żelaznych punktów programu Federacji Bezpartyjni i Samorządowcy, która proponuje stworzenie funduszy stypendiów dla przyszłych pielęgniarek i ratowników medycznych. Jednocześnie pojawiają się propozycje powrotu do systemu centralnego zarządzania szpitalami, co budzi zaniepokojenie. Reforma przeprowadzona w tym zakresie na przełomie wieków doprowadziła do znacznej poprawy infrastruktury oraz jakości świadczonych usług. Zmiana tej sytuacji może zniweczyć wieloletnie osiągnięcia w tej dziedzinie.

Budowanie silnej klasy średniej jest sztandarowym punktem programu Bezpartyjnych i Samorządowców. Samorządowcy postulują wprowadzenie zerowej stawki PIT, jednolitej składki na ZUS dla wszystkich przedsiębiorców nieprzekraczającej 1000 zł oraz kredytowe ułatwienia dla small biznesu będącego podstawą polskiej gospodarki. W Polskim Ładzie można znaleźć obietnice o ulgach dla małych firm (mniejsze podatki, 2 mln zł ryczałtu ewidencyjnego) i średnich przedsiębiorstw (m.in. ulga na automatyzację i robotyzację oraz podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej). Punkt ten interesuje samorządowców i z tego względu, że zależy im na objęciu ulgami podatkowymi części ich dochodu własnego. Ulgi wzmocniłyby samorządy sprawnie realizujące wiele potrzeb Polaków. Jednocześnie zmiany podatkowe nie powinny radykalnie spłaszczać zarobków w naszym kraju, ponieważ każde takie rozwiązanie ma wpływ na rozwój i jego dynamikę. Jest zatem o czym rozmawiać.

Bezpartyjni i Samorządowcy w najbliższym czasie przedstawią konkretne rozwiązania w tych dziedzinach. W naszym przekonaniu program przedstawiony przez rząd stwarza wiele szans rozwojowych, ale również wiele zagrożeń zrównoważonego rozwoju naszego kraju.

Federacja Bezpartyjni i Samorządowcy

Podobne wpisy